Üye Girişi

Temel Konular


İlaç Takip Sistemi

İlaçta sahteciliği önlemek ve hasta güvenliğini sağlamak amacıyla, ilaçların her aşamada izlenmesine yönelik oluşturulan İlaç Takip Sistemi (İTS), dünyada ilk defa bu kapsamda ülkemizde uygulanmaya başlanmıştır. Bu sistemle, ithal edilen ya da ülkemizde üretilen her ilaç, içinde çeşitli bilgiler bulunduran iki boyutlu bir karekod sistemiyle tanımlanmaktadır. Karekod, ilacın parmak izidir. Barkod numarası, seri numarası, son kullanma tarihi ve parti numarasını ihtiva eder.

Yürürlükte bulunan Beşeri Tıbbi Ürün Ambalaj ve Etiketleme Yönetmeliği’ne göre, İlaç Takip Sistemi’nin ilaç firmaları ve eczanelerin dahil olduğu ilk fazı kapsamında, 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren üretilen tüm ürünlere ruhsat sahipleri tarafından karekod konulması zorunlu hale getirilmiş olup, söz konusu tarihten önce karekodsuz üretilerek piyasaya sunulmuş ürünlerin satışına ise 1 Temmuz 2010 tarihine kadar izin verilmiştir.

Aynı yönetmeliğe göre, ecza depolarının da dahil olduğu İlaç Takip Sistemi’nin ikinci fazı kapsamında, taşıma ambalajlarının üstünde, taşıma ambalajını tanımlayan bilgileri içeren bir tanımlayıcı veya taşıma ambalajının içindeki ürünlerin karekod bilgilerinin tümünü içeren bir tanımlayıcının mutlaka bulundurulması zorunluluğu 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren geçerli hale gelmekle birlikte, uygulamaya fiilen 1 Mart 2012 tarihinden itibaren geçilmiştir.

Her ilacın tedarik zinciri boyunca takip altına alınması, ilaç lojistik sisteminde önemli değişiklikleri beraberinde getirmiş olup, iade süreci gibi özellikle ikinci fazın uygulamasında karşılaşılan sorunların giderilmesi için halen çalışmalar yürütülmektedir.