Üye Girişi

Basın


Basın Açıklamaları

İlaç endüstrisi Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi'ne 'Evet' Dedi

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KÜRESEL İLKELER SÖZLEŞMESİ (KİS), İLAÇ ENDÜSTRİSİ İŞVERENLER SENDİKASI’NIN (İEİS) ÖNCÜLÜĞÜNDE, 33 İLAÇ FİRMASI TARAFINDAN İMZALANDI.

İnsan hakları, çalışan hakları, çevre ve yolsuzlukla mücadele alanlarında evrensel boyutta daha iyi bir konuma ulaşmak amacıyla on temel ilke yayınlayarak; özel sektörü, iş gücünü, sivil toplumu ve resmi otoriteleri bu ilkeler ışığında hareket etmeye davet eden Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (UN Global Compact), İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası’nın öncülüğünde, Türkiye’de 33 ilaç firması tarafından imzalandı.

Daha önce tüm dünyada yalnızca firma bazında imzalanmış olan Sözleşme’nin, KİS Türkiye Ulusal Ağı’nın başlattığı sektörel uygulama çerçevesinde, ilaç sektöründen geniş bir katılımla kabul edilmesi, bu alanda bir ilk olma özelliğini taşıyor.

24 Mayıs Pazartesi günü gerçekleştirilen basın toplantısında, Küresel İlkeler Sözleşmesi’ne imza atan kuruluşların temsilcileriyle birlikte; TİSK Başkanı Tuğrul Kudatgobilik, KİS Türkiye Temsilcisi Dr. Yılmaz Argüden ve İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut da hazır bulundular.

TİSK Başkanı Tuğrul Kudatgobilik konu hakkında: “Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin ülkemizdeki tanıtımı, yaygınlaştırılması ve uygulanması hususunda Konfederasyonumuz başlangıcından bugüne kadar etkin bir rol oynamıştır ve bu alanda gelecekte de etkinliğini sürdürmeye kararlıdır. Bugün, üyemiz İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası’nın önderliğinde, ilaç sektöründen 33 işletmenin Küresel İlkeler Sözleşmesi’ne imza atmak üzere bir araya gelmesi bizim için gurur verici bir gelişmedir. Sektörel anlamda bu tür bir katılım ve imza töreni, tüm dünyaya da örnek oluşturacak bir ilk niteliğini taşımaktadır.” dedi.

KİS Türkiye Temsilcisi Dr. Yılmaz Argüden konuşmasında şu sözlere yer verdi: “Türkiye, sadece uluslararası barışçı inisiyatifleriyle ve Avrupa’daki kalite ödülleriyle değil, aynı zamanda sosyal sorumluluk konusundaki yenilikçi yaklaşımlarıyla da dünyaya önderlik ederek en iyi örnekleri oluşturuyor. Karşılıklı bağımlılığın arttığı küçülen dünyamızda her kurum bireysel, toplumsal ve küresel sorumluluklarını yerine getirmek mecburiyetindedir. KİS’in öncü ülkeleri arasında yer alan Türkiye, başlattığımız yenilikçi sektörel yaklaşımla dünyadaki en önemli gönüllü girişim olan KİS’e yeni bir ivme kazandırıyor. Bugün aramızda bulunan ilaç firmalarını ve İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası’nı bu öncü girişimin gönüllü bir parçası oldukları için kutluyorum.”

İEİS Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, İEİS ve ilaç sektöründen 33 firma olarak, toplumların ulaşmak istedikleri hedefleri işaret eden 10 evrensel ilkeyi kabul etmekten dolayı gurur duyduklarını belirtti. Nezih Barut ayrıca, “KİS kapsamındaki bu ilkeler, evrensel yönetim anlayışına sahip ilaç sektörünün değerleriyle birebir uyuşmaktadır. Hedefimiz; bu değerlerin farklı önerilerle somutlaştırılması, uygulama alanlarının geliştirilmesi, tedarikçiler, çalışanlar ve müşterilerle paylaşılarak yaygınlaştırılmasıdır. İlaç sektörü olarak amacımız, çıtayı yükseltmektir” dedi.

Ek:
- İEİS Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut’un Konuşması
- TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Kutadgobilik’in Konuşması
- KİS Hakkında Bilgi


 

 

İMZALAYAN FİRMALAR:

Abdi İbrahim İlaç San. ve Tic. A.Ş.
Actavis İlaçları A.Ş.
Adeka İlaç San. ve Tic. A.Ş.
Ali Raif İlaç San. A.Ş.
Berko İlaç ve Kimya San. A.Ş.
Biem Tıbbi Cihaz ve İlaç San. ve Tic. Ltd. Şti.
Bilim İlaç San. Tic. A.Ş.
Centurion Pharma İlaç Ltd. Şti.
Delta Vital İlaç San.Tic.Ltd.Şti.
Dr. F. Frik İlaç San. Tic. A.Ş.
Drogsan İlaçları San. ve Tic. A.Ş.
Genesis İlaç ve Sağlık Ürünleri A.Ş.
Genzyme Sağlık Hizmetleri ve Tedavi Ürünleri Tic. Ltd. Şti.
İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası
Kansuk Laboratuarı San. ve Tic. A.Ş.
Keymen İlaç San. ve Tic. Ltd. Şti.
Liba Laboratuarları A.Ş.
Med-İlaç San. ve Tic. A.Ş.
Merkez İlaç San. ve Tic. A.Ş.
Mustafa Nevzat İlaç San. A.Ş.
Nobel İlaç ve Hammaddeleri İth. İhr. A.Ş.
Novartis Sağlık Ürünleri A.Ş.
Pensa Pharma İlaç Tic. ve San. A.Ş.
PharmaVision San. ve Tic. A.Ş.
Sandoz İlaç San. ve Tic. A.Ş.
Santa Farma İlaç San. A.Ş.
Tabuk İlaç Tic.Ltd.Şti.
Terra İlaç ve Kimya San. Tic. A.Ş.
Turgut İlaç A.Ş.
Tüm Ekip İlaç A.Ş.
Vem İlaç San. ve Tic. Ltd. Şti.
Yenişehir Laboratuvarı Ticaret ve Sanayi Ltd. Şti.
Yilbak Ticaret A.Ş.
Zentiva Sağlık Ürünleri San. ve Tic. A.Ş.
 

24.05.2010